03-06-2019

Pierwsze rozpalenie paleniska. Przeczytaj koniecznie!

Spis treści

  1. Quan stanął w ogrodzie, co dalej?
  2. Podłoże – rzecz zasadnicza
  3. Trzymaj poziom
  4. Jak przechowywać Quana?
  5. Spiesz się powoli…

 

Pierwsze uruchomienie paleniska Quan Garden Art

Quan stanął w ogrodzie, co dalej?


Jeśli jesteś w tym miejscu i czytasz ten wpis prawdopodobnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem paleniska Quan Garden, lub mocno rozważasz taką ewentualność. Na początku przygody z Qanem masz pewnie wiele pytań i wątpliwości odnoście samego urządzenia, jak również jego poprawnej eksploatacji, pewnie zastanawiasz się co i jak robić by Quan mógł służyć Ci przez długie lata i sprawiać wiele radości Tobie i Twoim bliskim. Postaram się podpowiedzieć Ci jak postępować z urządzeniem od samego początku.

Quan stanął w ogrodzie, co dalej?

Podłoże – rzecz zasadnicza


Jeśli w ogrodzie lub na tarasie chcesz umieścić kortenowego Quana, a podłoże wykończone jest terakotą lub deskami tarasowymi pamiętaj, że stal kortenowa dojrzewa i patynieje, a pod wpływem zjawisk atmosferycznych w postaci deszczu, śniegu czy mrozu zostaje z niej wypłukana wierzchnia warstwa mogąca zabrudzić podłoże. Warto zatem w pierwszym okresie użytkowania kortenowego paleniska zabezpieczyć podłoże podkładając pod Quana coś, co pozwoli je uchronić przed zabrudzeniem. Cały proces dojrzewania tej stali nigdy się nie kończy, ale „brudzić” przestaje mniej więcej po kilku miesiącach wystawienia na działanie warunków atmosferycznych, przynajmniej takie są moje obserwacje. Problem ten rzecz jasna nie występuje w paleniskach typu Carbon i Steel.

Trzymaj poziom…


Bardzo ważna kwestia, przed pierwszym rozpaleniem do ustawienia Quana użyj poziomicy – odpowiednie ustawienie paleniska na pewno zapobiegnie niepożądanym odkształceniom elementów stalowych pod wpływem działania wysokich temperatur.

Pierwsze rozpalenie Quana

Spiesz się powoli…


Wiem, że już korci cię by spróbować specjałów z planszy, ale pamiętaj: pierwszy raz rozpalaj Quana bardzo powoli, dokładając niezbyt duże szczapy drewna, pozwól by wszystkie stalowe elementy ogrzewały się stopniowo i formowały w sposób kontrolowany. Rozpalenie zbyt wielkiego ognia w krótkim czasie może spowodować niepożądane odkształcenia elementów stalowych. Płytę grzewczą nasmaruj na początek oliwą z oliwek i pozwól by pod wpływem temperatury wypaliła się spokojnie, wyczyść planszę szpatułą i powtórz całą operację jeszcze dwukrotnie. Można uznać, że płyta jest zdatna do obróbki żywności jeśli resztki zeskrobane z płyty mają beżowy kolor. Oliwa z oliwek dzięki niskiej temperaturze zapłonu pozwoli uzyskać na płycie jednolity ładny odcień. Cała ta „operacja” powinna trwać około godziny, warto być cierpliwym i naprawdę nie zalecam w tej kwestii pośpiechu. Będziesz miał czas nacieszyć się Quanem przez długie, długie lata. Po tej operacji zostawiamy urządzenie do wystygnięcia.

Jak przechowywać Quana?


Stal z jakiej wykonane jest palenisko jest odporna na działanie warunków atmosferycznych zatem może stać w ogrodzie czy na tarasie przez cały rok, warto jednak przykryć je pokrywą aby zapobiec zabrudzeniu przez spadające liście, owady czy ograniczyć migracje małych zwierząt i gryzoni. Jeśli nie chcemy używać paleniska przez dłuższy czas np., zimą, czego absolutnie nie polecam bo ominie was największa frajda, można posmarować płytę tłuszczem zwierzęcym czyli natrzeć słoniną, boczkiem lub wytopionym sadłem, albo zabezpieczyć chemicznie przy pomocy wazeliny. Ja jednak nie mam takich potrzeb bo Quana rozpalam często bez względu na porę roku.