Warzywa na palenisku Quan Garden Art

Spis treści

  1. Na palenisko - najlepsze surowe
  2. Blanszowanie przed grillowaniem jest czasem niezbędne
  3. Gotowanie wstępne bez problemu na Quanie
  4. Warzywa lubią tłuszcz

Smaczne warzywa na palenisku ogrodowym

Podczas naszych spotkań w trakcie akademii lub live cooking gdzieś w Polsce niezmiennie fascynuje was paleta kolorów utworzona za pomocą warzyw i owoców na płycie Quana. Często pytacie co można w ten sposób przyrządzić. Ja, zwykle to pytanie odwracam i pytam czego nie można, bo nawet w tym momencie w zaciszu mojego kulinarnego studia nie bardzo coś takiego przychodzi mi do głowy. Tak czy inaczej wszystko jest kwestią techniki, znajomości struktury rośliny i jej zachowań pod wpływem wysokich temperatur, niektóre z warzyw warto choćby w minimalny sposób do ułożenia na płycie Quana przygotować. Czasem wystarczy blanszowanie, czasem trzeba je gotować przez nieco dłuższy czas,  jednak tak, by nie straciły kruchości i swojego specyficznego smaku. Poniżej dla wszystkich miłośników kuchni jarskiej, wegetariańskiej i wegańskiej kilka porad odnoszących się do przyrządzania warzyw na Quanie.

Na palenisko - najlepsze surowe

Surowe warzywa na palenisko

Powszechnie wiadomo, że najzdrowsze i najsmaczniejsze są warzywa surowe lub przetworzone za pomocą technik które pozwalają im zachować swoje walory. Na pewno jedną z takich technik jest grillowanie na płycie Quana. Możemy umieścić na niej bez żadnych zbędnych dodatkowych zabiegów : młodą marchewkę (nie obierać, dobrze umyć), szparagi białe i zielone, cukinię, bakłażana, cebulę, paprykę, dynię, grzyby, cykorię, buraki ćwikłowe młode, selera (pokrojonego w cienkie chipsy), selera naciowego, koper włoski, kalarepę, mini kolby kukurydzy, mini pora, pomidory cherry, szpinak, pieczarki.

Blanszowanie przed grillowaniem jest czasem niezbędne

Niektórym warzywom przed ułożeniem na płycie Quana należy nieco pomóc, od razu moja rada, jeśli chcemy zachować ich intensywny wspaniały kolor, powinniśmy je od razu po wyjęciu z wrzątku wkładać do wody z lodem. Ja do blanszowania używam osolonej wody z dodatkiem masła i wiązki ziół – zwykle to tymianek lub majeranek. Tak przygotowuję : brokuła, brukselkę, kalafiora, starsze marchewki, duże kolby kukurydzy, ziemniaki w drobniejszych cząstkach (z przeznaczeniem np. do dań z woka)  

Gotowanie wstępne bez problemu na Quanie

Niestety, aby cieszyć się wybornym smakiem niektórych warzyw i móc bezpiecznie je spożywać musimy czasem nieco dłużej je gotować przed grillowaniem. Oczywiście etap ten możemy wykonać na płycie Quana przy użyciu standardowych garnków. Ale możemy za to zachować znaczną część ich składników po prostu rezygnując z obierania. Zwykle wystarczy dokładnie je umyć i obgotować, wtedy odwdzięczą się chrupiącą skórką która tak lubimy. Tak należy przygotować : ziemniaki (uwaga na młode – zwykle wystarczy im 4-5 min od zagotowania), fasolkę szparagową, starsze buraki ćwikłowe czy wilca ziemniaczanego potocznie zwanego batatem.

Warzywa lubią tłuszcz

Warzywa lubią tłuszcz

Niezależnie w jakiej formie układamy nasze warzywa na Quanie zwykle doprawiamy je pod koniec grillowania,  zawsze za to należy posmarować je oliwą, która chroni przed wyschnięciem i przywarciem do płyty, a także poprawi ich smak. Warto stosować do tego swoje własne smakowe oliwy i oleje które wcale nie są trudne w przygotowaniu, za to dają mnóstwo frajdy podczas gotowania i komponowania np. sosów vinegrette.  Ale o tym opowiem wam już innym razem… 

Dodaj komentarz