Piec do pizzy i chleba – miłość od pierwszego...

Kilka miesięcy temu dla jednego z tytułów prasowych pisałem felieton o kuchniach zewnętrznych. Również na tym blogu pojawił się swego czasu wpis traktujący o tych zagadnieniach, możecie do niego wrócić tutaj

Dziś, po kilku tygodniach testów chciałbym przedstawić wam urządzenie absolutnie genialne i fenomenalnie przemyślane.

Piec do pizzy i chleba Quan Gardenb Art

Każda kuchnia zewnętrzna musi posiadać piec

Żadnej kuchni zewnętrznej nie można uznać za kompletną, gdy brak w niej pieca opalanego drewnem. Moda na własny chleb czy inne wypieki jest u nas coraz bardziej lansowana, i bardzo dobrze. Nie ma większej dumy dla gospodarza od nieco zazdrosnych i pełnych uznania komentarzy, gdy częstuje gości własnoręcznie wyrobionym i wypieczonym w ogrodowym piecu chlebem. Wznosimy zatem budowle, robimy skomplikowane projekty, a efekty jak pokazuje moje doświadczenie i rozmowy z wami niestety bywają różne. Coraz trudniej znaleźć też wykwalifikowanego zduna faktycznie znającego się na swoim rzemiośle.


Piec do pizzy i chleba Quan - wystarczy postawić?

Mobilny piec do pizzy i chleba

Mobilny piec do chleba i pizzy Quan pozwala nam zapomnieć o skomplikowanych procedurach budowy chlebowego pieca w ściśle określonym miejscu i z opcją „na zawsze” bez milimetra marginesu na błąd. Z tym urządzeniem wszystko staje się dziecinnie proste i piec do chleba może stanąć w naszym ogrodzie w ciągu kilku minut. Co więcej, nie musi być ciągle w tym samym miejscu i możemy go przestawiać w zależności od naszego widzimisię, a po zamontowaniu kół zamiast stopek lub platformy jezdnej zrobimy to dosłownie jedną ręką - czyż to nie genialna alternatywa?

 

Innowacja – jedna komora – dwie strefy

Innowacyjna komora w piecu quan garden art

Jak wspomniałem wcześniej, mam przyjemność pracować z piecem Quan w studio kulinarnym Parkowa 27 i napiszę wam kilka słów o jego parametrach, ale nie od strony tego co dyktuje producent, a z praktycznego punktu pieczenia. Piec posiada sporą komorę podzieloną na dwie strefy, jedna z nich znajdująca się z tyłu urządzenia służy do składania ognia, wyposażona jest w wygodny popielnik z którego w krótkiej chwili możemy usunąć wypalony popiół. Wyciągane drzwiczki zarówno przednie jak i tylne zamykające komorę posiadają dyfry z regulacją dopływu powietrza. Strefa przednia wyłożona kamieniem służy do wypieku naszych specjałów. Jak widać, dzięki oddzieleniu strefy ognia od strefy wypieku utrzymanie szamotu w czystości nie stanowi żadnego problemu. Fajną alternatywą jest też dodatkowe akcesorium w postaci ciętych na miarę kamieni granitowych do tegoż pieca.

 

Parametry techniczne

Na panelu z przodu urządzenia znajduje się termometr pozwalający monitorować temperaturę wewnętrzną z zakresem do 500°C. Mnie bez najmniejszego problemu udało się w ciągu kilkunastu minut „rozpędzić” Quana do 420°C, po prostu nie miałem potrzeby uzyskiwać nic więcej, w każdym razie upieczenie pizzy o średnicy 50 cm zabrało mi nieco ponad 3 minuty. Oczywiście chleb czy bułki do burgerów, albo słodkie ciasta nie potrzebują aż tak wysokich temperatur, dlatego przydatne stają się dyfry powietrzne którymi możemy regulować ich zakres. Oczywiście przy odpowiednim operowaniu ilością dokładanego drewna. Jeśli chodzi o inne specjały typu zapiekane ryby, mięsa czy warzywa do ich przyrządzenia również w zupełności wystarczają temperatury nie przekraczające 200°C.

Kamień do pizzy sprawia, że wypieki układane bezpośrednio na nim są zawsze równo wypieczone. Szerokość wnętrza pieca wynosi 66 cm, głębokość strefy wypieku 55 cm co daje mi naprawdę spore pole do popisu.

Piec montowany jest do standardowej podstawy paleniska Premium Large, po usunięciu płyty górnej oraz misy i występuje w trzech wariantach kolorystycznych, jednak by nie blokować naszego paleniska warto zamówić go po prostu w komplecie z własną podstawą. 


 

Dodaj komentarz